Lublin odwiedzałam wiele razy i za każdym razem poznawałam nieco inne atrakcje. Za pierwszym razem pojechałam tam na romantyczny weekend i pamiętam, że miasto zachwyciło mnie klimatem. I najlepszą tartą, jaką w życiu jadłam. Potem atrakcje Lublina poznawałam dwukrotnie jako rowerzystka, kiedy przejeżdżałam przez miasto w trakcie mojego dwutygodniowego wypadu rowerowego na wschodnią granicę, a potem znów w trakcie podróży rowerowej dookoła Polski. W końcu wybrałam się też do Lublina z moją suczką Yuką, dlatego ten wpis będzie się skupiał na miejscach, które warto zobaczyć, ale też takie, które można odwiedzić razem z psem.
Na końcu podrzucam Ci polecajki noclegowe i miejsce, gdzie naprawdę warto iść zjeść. A jeśli masz ochotę zaplanować na weekend inne polskie miasto, to polecam Ci Poznań, Toruń i mój ukochany Gdańsk.
Lublin atrakcje
W Lublinie atrakcji jest od groma. Samo spacerowanie po wąskich i klimatycznych uliczkach miasta jest już atrakcją samą w sobie. Wrzucam Ci te z atrakcji, które możesz odwiedzić z psem lub sam. I zachęcam Cię do odkrywania kolejnych niezwykłych atrakcji magicznego Lublina.
Zaułek Panasa
Chociaż w sumie cały Lublin to plątanina różnych zakamarków, wąskich uliczek i zaułków, to zaułek Panasa zasługuje na szczególną uwagę. Jest jednym z bardziej urokliwych miejsc. Prowadzi od Placu Po farze licznymi schodami w stronę kościoła pod wezwaniem św. Wojciecha. Po drodze mijasz klimatyczne kolorowe kamieniczki, które niezwykle atrakcyjnie prezentują się na zdjęciach.
Brama Krakowska
To bez wątpienia symbol miasta. Przynajmniej tak wszędzie o bramie właśnie piszą. Do bramy przylegały dawniej mury miejskie. Brama swoją nazwę zawdzięcza ówczesnemu szlakowi, który prowadził do Lublina właśnie z Krakowa. Pełniła funkcję bramy reprezentacyjnej miasta. To przez nią wjeżdżały orszaki poselskie i monarsze.
Zamek w Lublinie i wieża Donżon
Niezależnie od miasta, zamek to budowla, którą zawsze warto odwiedzić. Ten w Lublinie szczególnie. Stoi za nim długa i ciekawa historia, bowiem zamek nie tylko pełnił role siedziby królewskiej, ale również na przestrzeni wieków był siedzibą wojsk, a nawet pełnił funkcję więzienia. Warto poznać historie zamku, korzystając z tego, że od 1956 roku działa w nim muzeum.
Wieża zamku, zwana Donżon jest najstarszym zabytkiem na Lubelszczyźnie. Co ciekawe Donżon to typ wieży obronno-rezydencyjnej, w tym wypadku piękny zabytek sztuki romańskiej.
Centrum Spotkania Kultur
Wprawdzie do centrum z psem nawet nie próbowałam wchodzić, to i tak uważam, że budynek jest wart tego, by popodziwiać go chociaż z zewnątrz. Reprezentacyjny budynek Lublina w swojej dość surowej zabudowie ze szkła, metalu i betonu moim zdaniem jest świetnym spotem fotograficznym. Warto bez wątpienia wjechać na wyższe piętra, gdzie znajdują się charakteryzujące się bujną zielenią dwa tarasy. To miejsce ciekawych spotkań i wydarzeń artystycznych oraz ważny punkt na mapie kulinarnej Lublina.
Zaułek Hartwigów
Drugi z godnych polecenia zaułków. Co ciekawe dawniej w tym miejscu znajdował się kanał, którym odprowadzano nieczystości ze Starego Miasta. Potem kanał przebudowano na podziemny, a nad nim zbudowano schody i miejsce nazwano nazwiskiem jednej z ważniejszych lubelskich rodzin. Na froncie schodów oraz na ścianach budynków można odnaleźć fragmenty poezji poetki Julii Hartwig. A wzdłuż barierki podziwiać wystawę fotografii.
Wieża Trynitarska
Dawniej zwykła furta klasztorna, dziś jeden z lepszych punktów widokowych na miasto. Tym razem podziwiałyśmy wieżę z Yuką jedynie z dołu, ale przy poprzednich moich wizytach miałam szansę podziwiać widok z góry i muszę powiedzieć, że naprawdę warto na wieżę się wspiąć, by z wysokości 40 metrów podziwiać piękną panoramę Starego Miasta.
Ulica Ku Farze
Jeden z bardziej magicznych zakątków Lublina, co mówię jako fanka wszelkich wąskich przejść, uliczek i miejskich zakamarków. Ukryta przed promieniami słonecznymi, nieco tajemnicza uliczka dawniej prowadziła od Placu Rybnego do kościoła pod wezwaniem św. Michała Archanioła. W XVIII wieku została zamurowana i dopiero ponownie otworzono ją w 1954 roku.
Plac po farze
W tym miejscu stanął pierwszy kościół parafialny w ramach murów miasta. Farę rozebrano jednak w 1857 roku ze względu na kiepski stan. Wartościowe rzeczy, które znajdowały się we wnętrzach kościoła, w większości przeniesiono do dzisiejszej Archikatedry Lubelskiej. Stąd roztacza się fajny widok na Zamek i wspomnianego już Donżona.
Ogród Saski
Najstarszy ogród w mieście, wzorowany na ogrodach angielskich i warszawskim Ogrodzie Saskim. Nazwę jednak swoją zyskał dopiero w latach 60., kiedy to park zaczął być traktowany jako ważny ośrodek spotkań mieszkańców.
Park Saski przeszedł wiele renowacji. Dziś park to nie tylko roślinność, ale również architektura. W parku można znaleźć XIX-wieczny domek stróża w stylu neogotyckim, a także zegar słoneczny usytuowany w pobliżu fontanny. Park miejski najbardziej przypadł do gustu Yuce.
Drewniane rzeźby nad Bystrzycą
Nie jest to może punkt obowiązkowy wizyty w mieście, ale rzeźby nad Bystrzycą muszę wspomnieć przy okazji miasta Lublin skoro wspominam ciekawe jego atrakcje. Jest to całkiem ciekawa odmiana po spacerze po mieście. Kilka kroków od ruchu ulicznego spacer wzdłuż rzeki Bystrzycy pozwala na chwilę zapomnieć o pośpiechu, które zwykle niesie ze sobą miasto. Spacer w zieleni dodatkowo uatrakcyjniają drewniane rzeźby, które powstały w trakcie letniego pleneru artystycznego. Rzeźby inspirowane są Lublinem, jego historią i architekturą.
Apartamenty
- Apartament SPA Lublin Centrum – Niedaleko centrum Lublina. Z prywatnym basenem i parkingiem. Sprawdź ceny i terminy.
- New Apartments Wieniawa – Apartamenty wyposażone na wysokim poziomie, w cichej okolicy i jednocześnie blisko do centrum miasta. Sprawdź terminy i ceny.
Hotele:
- Hotel Alter – fantastyczny hotel w XVI-wiecznej kamienicy w samym centrum Starego Miasta. Pyszne śniadanie wliczone w cenę. Sprawdź ceny i terminy.
- Focus Hotel Premium Lublin – Do Starego Miasta 5 minut piechotą. bardzo miła obsługa. Pokoje przestronne i ciche. Naprawde bardzo wysoka jakość do ceny. Sprawdź ceny i terminy.
- IBB Hotel Grand Hotel Lublin – Hotel w samym centrum Lublina. Pyszne śniadania i pełen komfort. Sprawdź terminy i ceny.
Hostele:
- Folk Hostel – Bardzo dobre położenie w centrum Lublina. 750 metrów od dworca autobusowego i zaledwie 2 km od dworca kolejowego. Sprawdź ceny i terminy.
- iroom – Dobra lokalizacja, blisko do rynku. Czysto i cicho. Sprawdź ceny i terminy.
- Lublin Old Town Rooms – DObra lokalizacja i niezłe wyposażenie. Sprawdź ceny i terminy.
Moja ukochana knajpa Biesy, do której obowiązkowo idę za każdym razem, jak jestem w Lublinie. Ogromny wybór wyśmienitych tart. Ostatnio nie miałyśmy problemu też z tym, żeby wejść z Yuką do środka, gdyż pogoda na zewnątrz nie zachęcała do siedzenia na świeżym powietrzu. Słaby ze mnie podróżnik kulinarny, ale jeszcze nikt tą polecajką ze znajomych nie był zawiedziony i mam nadzieję, ze nikt nie będzie. A może macie inne ciekawe miejsca, gdzie warto zjeść w Lublinie? I jakie atrakcje w mieście Lublin polecacie, których nie wymieniłam?
Mieszkam w Lublinie od wielu lat i muszę przyznać, że to miasto bardzo się rozwija. Na turytów czeka tu całe mnóstwo atrakcji. Także pobliskie okolice przepełniają liczne miejsca, które warto odwiedzić.
———————————————————–
https://zielonysklep.com/