Projekt powstał w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańsk.
Jesteśmy otoczeni niezliczoną liczbą przedmiotów. Niektóre z nich są oczywistą częścią naszego życia. Jednak czy towarzyszy nam refleksja nad miejscem ich powstania, skąd się wzięły i czy związana jest z nimi jakaś historia? Czym byłby Gdańsk bez rzemiosła?
Gdańsk w pierwszej kolejności kojarzy się z miastem portowym i kupieckim, ale rzemiosło odgrywało również ważną rolę w rozwoju miasta. W XVII wieku ponad połowa mieszkańców miasta zajmowała się rzemiosłem.
Wielu osobom wydaje się, że rzemiosło to przeszłość. Nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że nadal rzemiosło nas otacza i dziś jest nawet o wiele cenniejsze niż kiedyś. Dziś kiedy jesteśmy zalewani masową produkcją, przedmioty, które powstają z pasją i miłością, unikatowe, wykonane ręcznie są w stanie zaspokoić nasze doznania estetyczne, a co najważniejsze pozwalają często wrócić do korzeni, zrozumieć i poznać tradycję Pomorza.
Projekt „Szlakiem gdańskiego rzemiosła” to rozmowy i historie 12 rzemieślników, z których wielu kontynuuje rodzinną tradycję, inni zaś dopiero tę tradycję rozpoczęli.
Jestem ogromnie szczęśliwa, że mogłam zrealizować ten projekt i poznać tak niezwykłe, fascynujące i inspirujące osobowości, artystów, którzy tworzą historię Gdańska.
Projekt powstał w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańsk.
W ramach projektu powstała dedykowana strona na Facebooku. Efektem końcowym jednak trzymiesięcznej pracy jest e-book „Szlakiem gdańskiego rzemiosła”, do którego przygotowałam teksty oraz zdjęcia, jak również opracowanie całości.
E-book „Szlakiem Gdańskiego rzemiosła” możecie pobrać
Oto kilka zdjęć i bohaterów e-booka.